Fairmont Accent Series
Vinyl Fence Collection 2026, All Vinyl Fencing, Accent Top Privacy
Product Code: Installation & Supply Options call or txt for Quote
| FEATURES | TECHNICAL |
| TOP RAIL | 2" x 3.5" Flat Ribbed Rail |
| CAPS | Flat Cap External |
| MID RAIL | 2" x 6" Flat Ribbed Pocket Rail |
| BOTTOM RAIL | 2" x 6" Flat Ribbed Pocket Rail + Insert |
| POSTS | 5" x 5" Posts 0.150 Wall |
| PANEL | 11-3/4" x 49.5" x 8 |
| PICKET | 1.5" x 1.5" x 14.5" x 25 |
| PANEL WIDTH | 8 Feet Long |
| BRAND | Bufftech |
| COLOUR | WHITE |
| **Panel Kits Include The Following** | |
| 1-Top Rail 1-Mid Rails, 1-Bottom Rail, 1-Post, 25-Pickets, 1-Cap, 2-Collars, 1-TRT, 1-Pipe | |
Featured Products
Jamb Bracket
OHD-JB1106
Item Number: JB1106Description: Jamb BracketDesign Feature: 3.625" (93 mm) lengthMaterial: 12GA, galvanized steelNote: #6
OHD-JB1106
Item Number: JB1106Description: Jamb BracketDesign Feature: 3.625" (93 mm) lengthMaterial: 12GA, galvanized steelNote: #6
White 5 Tall Privacy Fence
Contact For Quote or Visit our Web Store For DIY
SKU# VF White Panel-Kit 5 Panel Kit Includes Rails, Insert, Panels, End Channels ** Fabrication Costs apply on this Fence Height **
Contact For Quote or Visit our Web Store For DIY
SKU# VF White Panel-Kit 5 Panel Kit Includes Rails, Insert, Panels, End Channels ** Fabrication Costs apply on this Fence Height **
Hormann Therma Tech 3400 1-1/2
Hormann Therma Tech 3400 1-1/2
NO FINE PRINT WE KEEP THIS SIMPLE, PERIOD!YES 100% Straight Up Front pricing Period! Derkson Garage Doors offers the Therma Tech 3400 1.5" Thick R9 Series White Keep It Simple: Standard Door + Install + Free Old Door Removal White 9x7: Full Kit no glass: Call for Pricing White 16x7: Full Kit no glass: Call for Pricing *** Out of Town Mileage charges apply, Prices are subject to change *** Deco Hardware is a Nice upgrade to any existing or new door $499 to $699 Per Door, discount options may apply, ask your sales rep Opperators & Controllers: Next Gen Openers & Smart Phone options: The next generation of LiftMaster openers are transforming the garage space with new features that meet the needs of today’s busy homeowners. These are not your father’s garage door openers. Their sleek, contemporary design–including a modern lighting experience–elevates the garage into a notable and more functional extension of the smart home.
Hormann Therma Tech 3400 1-1/2
NO FINE PRINT WE KEEP THIS SIMPLE, PERIOD!YES 100% Straight Up Front pricing Period! Derkson Garage Doors offers the Therma Tech 3400 1.5" Thick R9 Series White Keep It Simple: Standard Door + Install + Free Old Door Removal White 9x7: Full Kit no glass: Call for Pricing White 16x7: Full Kit no glass: Call for Pricing *** Out of Town Mileage charges apply, Prices are subject to change *** Deco Hardware is a Nice upgrade to any existing or new door $499 to $699 Per Door, discount options may apply, ask your sales rep Opperators & Controllers: Next Gen Openers & Smart Phone options: The next generation of LiftMaster openers are transforming the garage space with new features that meet the needs of today’s busy homeowners. These are not your father’s garage door openers. Their sleek, contemporary design–including a modern lighting experience–elevates the garage into a notable and more functional extension of the smart home.





