TRUCLOSE® MULTI-ADJUST™ HEAVY DUTY
TruClose® Gate Hinges are the world's most trusted gate hinges. These polymer hinges were devised to overcome all the problems associated with conventional gate hinges – rust, binding, sagging and staining. The TruClose® MULTI-ADJUST™ Hinges are the world’s most adjustable gate hinges. They’re ideal for heavy or high-traffic wood or vinyl gates weighing up to 60kg. TruClose hinges are quick and easy to install and to adjust for self-closing speed. D&D has sold millions of award-winning TruClose® Gate Hinges worldwide.
Highly Adjustable Gate Hinges for Wood & Vinyl Gates
• 3-way adjustment - vertical, horizontal & tension
• Up to ¾" (19mm) adjustment
• Self-closes wood and vinyl gates up 132 lb (60kg)
• Won’t rust, bind, sag or stain
• Made from super-strong engineered polymer
• Internal stainless steel spring and components
• UV stabilized, self-lubricating durability
• Only one person needed to hang large gates
• Easy alignment legs & adjustment slots
| Brand | TruClose® |
| Product Code | TCHDMA1,TCHDMA1WT |
| Gate Application | Front Gate, Side Gate, Pedestrian Gate, Pet Gate, Public/Commercial Gate, Security Gate, Privacy Gate |
| Gate Type | Self-Closing |
| Gate Material | Wood, Vinyl/PVC |
| Self-Closing Gate Weight | Up to 60kg (132lb) |
| Approx Gate Size | 3ft W x 6ft H (1m x 1.8m) |
| Gate Frame/Post Shape | Square-to-Square |
| Min Post Size | 3"+ (80mm) |
| Ideal Gate Gap | 1" (25mm) |
| Fixing Method | Screw-On |
| Colour/Finish | Black, White |
Case Lots $115.00Ea.





