SURECLOSE® CONCEALFIT FOR DOORS
SureClose® CONCEALFIT Door Closer & Hinge Sets are high-quality, hydraulic units aimed at providing a concealed finish and a highly adjustable self-closing solution. They are ideal for interior and exterior wood, hollow-metal and aluminum doors and frames. When closed, the SureClose® CONCEALFIT system cannot be seen or tampered with. They also provide burglary and vandalism resistance. Superb engineering and patented design allow total concealment of the hinge-closer unit in a remarkably small housing.The Hinge-Closer is easily adjustable in three dimensions (horizontal, vertical and in/out) for fine positioning and speedy gate alignment. It features fine controls for primary closing speed, latching speed and backcheck, plus UL10C fire-rating and has been tested to ADA and ANSI/BHMI Standards. SureClose® CONCEALFIT is designed for premium flush doors and “invisible” doors. With NO hold-open feature, it opens to, and self-closes from, 125˚. Steel receivers for hollow-core doors, and routing templates for wood gates, are sold separately. All SureClose® CONCEALFIT housings are made of high-grade aluminum.
Hydraulic Door Closer/Hinge System
• Hydraulically operated hinge and gate closer set
• Concealed mechanisms offer burglar resistance
• Secure, safe and quiet operation
• Door gap as low as 5/64”
• Easily installed internally within the door cavity
• Easily accessed, adjustable closing-speed valves
• 6 different adjustments to ensure precise installation
• The innovative choice of Architects and Designers
• Tested to ADA Standards
| Brand | SureClose® |
| Product Code | 77108523 Kit, 78108513 Hinge Only |
| Gate Application | Interior Door, Front Door, Fire Rated Door, ForceEntry Resistant Door, Hotel Door, Theatre Door, Residential Garage Door |
| Gate Type | Self-Closing |
| Gate Material | Wood Door, Hollow Core Door (Metal, Fibreglass FBG) |
| Self-Closing Gate Weight | Up to 220lb (100kg) |
| Approx Gate Size | 4ft W x 6ft H (1.2m x 1.8m) |
| Gate Frame/Post Shape | Square-to-Square |
| Min Post Size | 1 ¾+ (45mm) |
| Ideal Gate Gap | Adjustable from 0.08” (2mm) – 0.24” (6mm |
| Fixing Method | Screw-On |
| Colour/Finish | Black Anodised |
Case Lots $159.00Ea.
Featured Products
SKU#7J8S6P0W2-Corner
Visit the Web store, parts will ship direct to you, its that simple, Your parts your way
MH Medium-Duty Hoist Operator
MHMedium-Duty Hoist Operator For use on smaller, lighter commercial doors with mid-range duty cycle requirements.Rated duty cycle: Maximum 12 cycles per hour; Less than 50 cycles per day.Wall mount for high or vertical lift sectional doors or small rolling doors and grilles.Chain hoist with electric interlock for manual operation in an emergency. FeaturesBusiness Safety and Security Security+® Built-in 3-Channel Security+ Receiver allows you to learn/program up to 20 LiftMaster 315 MHz remote controls. Safety Standards Meets UL 325 Safety Standards. Commercial Safety Sensors Protect people and vehicles with safety sensors and accessories that stop the door from closing on obstructions. Timer to Close Integrated timer-to-close programmable from 5 to 60 seconds in 5-second increments. Allows for timed automatic door closure after the door reaches the full open position. Commercial Power 115 Volts 1/2 HP, 115V single-phase motor NEC Class 24V NEC Class 2 control circuit Commercial Accessories Single Button Control Single-button control provides an additional input for single-button control functionality. Required for installation of any external radio receiver. Auxiliary Limit Switches Auxiliary limit switches provide additional limit switches with dry form C contacts at the open and closed door positions to control lights, heaters, and dock levelers. Interlock Switch The interlock switch disables the operator control circuit when the door is locked, preventing damage to the door and operator.





