STAINLESS STEEL – HEAVY DUTY, SELF-CLOSING HINGE
All latches & hinges are fully powder coated - No unfinished surfaces Heavy-Duty and regular models available Hinges available in self-closing and plain pivot models Operates and locks on both sides of the gate Contemporary latch includes slide lock Side fixing legs for quick alignment, ease of installation & added fixing strength Allows most padlock sizes - Padlock not included. Horizontally adjustable
Fully Powder Coated Hardware for wood or vinyl
• Self-closing, tension adjustable
• V-notch styled heavy duty model
• Marine grade powder coat finish - no unfinished surfaces
• Horizontally adjustable
• Narrow to Narrow side legs
• Stainless Steel fasteners & tension adjustment tool included
• Non-spring versions available
| Brand | Stainless Steel |
| Product Code | DDSHDNNA |
| Gate Application | Front Gate, Side Gate, Pedestrian Gate, Pet Gate |
| Gate Type | Self-Closing |
| Gate Material | Wood, Vinyl/PVC |
| Self-Closing Gate Weight | Up to 55lb (25kg) |
| Approx Gate Size | 3ft W x 6ft H (1m x 1.8m) |
| Gate Frame/Post Shape | Square-to-Square |
| Ideal Gate Gap | ½" (17mm) |
| Fixing Method | Screw-On |
| Colour/Finish | Black |
Case Lots $39.00Ea.
Featured Products
Hormann Therma Tech 3400 1-1/2
NO FINE PRINT WE KEEP THIS SIMPLE, PERIOD!YES 100% Straight Up Front pricing Period! Derkson Garage Doors offers the Therma Tech 3400 1.5" Thick R9 Series White Keep It Simple: Standard Door + Install + Free Old Door Removal White 9x7: Full Kit no glass: Call for Pricing White 16x7: Full Kit no glass: Call for Pricing *** Out of Town Mileage charges apply, Prices are subject to change *** Deco Hardware is a Nice upgrade to any existing or new door $499 to $699 Per Door, discount options may apply, ask your sales rep Opperators & Controllers: Next Gen Openers & Smart Phone options: The next generation of LiftMaster openers are transforming the garage space with new features that meet the needs of today’s busy homeowners. These are not your father’s garage door openers. Their sleek, contemporary design–including a modern lighting experience–elevates the garage into a notable and more functional extension of the smart home.





