GATESTOP™
IMPORTANT: GateStop™ should not be used on swimming pool gates, as toddlers may use them as footholds. GateStop™ is the ideal gate alignment device for preventing hinge, latch and gate damage. It prolongs the life of your gate. There are three models to fit gates of different sizes and materials. Made from high-strength polymer materials, they’re guaranteed against rust, distortion and staining. For gates higher than 1200mm (4 feet) two GateStops are recommended to guard against severe "concussion" or twisting damage.
Gate Protection Device in Three Sizes & Styles
• Ideal gate alignment device
• Prevents damage to latches & hinges
• Greatly reduces gate-slam noise
• Tough, durable polymer + rubber bumper
• Two side fixing legs for added strength
• TCGS1 models for Wood & Vinyl
• TCGS2 model for Metal, Wood or Vinyl
• TCGS3 model for Metal only
| Brand | GateStop™ |
| Product Code | TCGS |
| Gate Application | Front Gate, Side Gate, Pedestrian Gate, Driveway Gate - Double, Driveway Gate - Single, Pet Gate, Public/Commercial Gate, Security Gate, Privacy Gate |
| Gate Material | Aluminum, Steel/Ornamental Iron, Wood, Vinyl/PVC |
| Self-Closing Gate Weight | Up to 220lb (100kg) |
| Approx Gate Size | Any |
| Gate Frame/Post Shape | Square-to-Square |
| Min Post Size | 1" + (25mm+) |
| Ideal Gate Gap | ¼" (6mm) |
| Fixing Method | Screw-On |
| Colour/Finish | Black, White |
Case Lots $39.00Ea.
Featured Products
Used 8\' x 10\' Container
Used 8' x 10' Shipping Containers 10’ standard used containers are in stock and available with in 10 -12 Day & Generally, all our used container units are approximately 10-14 years in age and may contain minor dents. All of our used shipping containers are built with CORTEN anti-corrosive steel and are thoroughly inspected to ensure they’re in excellent condition. Our 12-point inspection process ensures that the units are water tight, structurally sound and cargo worthy in order to safely and securely store your goods. To improve the overall aesthetic and the lifecycle of the unit, all our 10’ STD containers can be re-painted charcoal grey as standard. if you are interesed in a paint quote Please advise your sales rep. ExternalLength: 9' 10.50" (3.01m)Width: 8' 0.00" (2.44m)Height: 8' 6.00" (2.59m) InternalLength: 8' 8.81" (2.66m)Width: 7' 8.59" (2.35m)Height: 7' 9.89" (2.38m) DoorWidth: 7' 8.125" (2.34m)Height: 7' 5.75" (2.27m) CapacityCubic Volume: 563.3 ft. (15.19m)Empty Weight: 2,870 lbs. (1,302 kg)Load Capacity: 24,910 lbs. (11,299 kg)
New 40' Full Open SideContainer $18,400.00 Standard Features:* 40′ high cube one trip container 9'6"* 4 sets of side doors *full open side* * Anti-corrosive steel construction* Marine grade plywood floor * Weatherproof vents* Various High locking bar door handles* Deadbolt hasp locks * Forklift pockets * Lock Box some options vary unit dependent, Call for specific unit Option list. Finance $225Mo. or Lease from $399Mo.Click here to apply now: -------------------------------------------------------------
$18,400.00





