Columbia Semi-Privacy
All Vinyl Fencing, Semi Private
| FEATURES | TECHNICAL |
| Top Rail | 2" x 6" Flat Ribbed Rail |
| Caps | Flat Cap External |
| Mid Rail | 2" x 3.5" Hollow Rail |
| Bottom Rail | 2" x 6" Flat Ribbed Rail |
| Posts | 5" x 5" Posts 0.150 Wall |
| Pickets | 7/8" x 6" x 13 Pickets |
| Panel Width | 8 Feet Long |
| Brand | Buff Tech Vinyl Fence |
| Colours | White |
| **Panel Kits Include The Following** | |
| 1-Top Rail 1-Mid Rail, 1-Bottom Rail, 13-Pickets, 1-Rail Insert, 1-Post, 1-Cap, 2-Collars, 1-TRT, 1-Pipe | |
Featured Products
Buxton Onrnamental
Buxton Onrnamental
NO FINE PRINT WE KEEP THIS SIMPLE, PERIOD! Buxton Ornamental Fencing Systems YES 100% We offer volume discounts BUXTON: The Buxton is our top seller and is very popular because of it’s sleek, flowing design. The Buxton is great for any job as it offers the security of a sturdy fence, but also the look of a modernized fence. Rackable steel fence is easy adjustable to the sloped terrain, multi-layer powder coating for exceptional anti-corrosion protection & weather resistant reliability. Buxton is offered in 4Tall, 5Tall, 6Tall Systems: ** Volume discounts apply over 6 Sections & Increase on volume ** Buxton Gates are offered in Single, Double Gates & Canteliver Gates:We Offer Standard Gate Sizes, & Custom welded Gates to Specific Specifications. ** pricing is subject to change, Travel Costs apply, logistics, removal, order size & complexity **
Buxton Onrnamental
NO FINE PRINT WE KEEP THIS SIMPLE, PERIOD! Buxton Ornamental Fencing Systems YES 100% We offer volume discounts BUXTON: The Buxton is our top seller and is very popular because of it’s sleek, flowing design. The Buxton is great for any job as it offers the security of a sturdy fence, but also the look of a modernized fence. Rackable steel fence is easy adjustable to the sloped terrain, multi-layer powder coating for exceptional anti-corrosion protection & weather resistant reliability. Buxton is offered in 4Tall, 5Tall, 6Tall Systems: ** Volume discounts apply over 6 Sections & Increase on volume ** Buxton Gates are offered in Single, Double Gates & Canteliver Gates:We Offer Standard Gate Sizes, & Custom welded Gates to Specific Specifications. ** pricing is subject to change, Travel Costs apply, logistics, removal, order size & complexity **





