Baron Smooth Pool Fence
Vinyl Fence Collection 2026, All Vinyl Fencing, Pool Collection
Product Code: Installation & Supply Options call or txt for Quote ** SPECIAL ORDER ONLY **
| FEATURES | TECHNICAL |
| Top Rail | 2" x 3.5" Ribbed Rail |
| Caps | Flat Cap External |
| Mid Rail | N/A on 3,4,5 Tall Std on 6 Tall |
| Bottom Rail | 2" X 6" Ribbed Rail |
| Posts | 5" x 5" Posts 0.150 Wall |
| Pickets | 7/8" x 3" x 15 Pickets |
| Panel Width | 8 Feet Long |
| Brand | Buff Tech Vinyl Fence |
| Colours | White |
| **Panel Kits Include The Following** | |
| 1-Top Rail 1-Mid Rail on 6 Tall only , 1-Bottom Rail, 15-Pickets, 1-Rail Insert, 1-Post, 1- ap, 2-Collars, 1-TRT, 1-Pipe | |
Featured Products
LuxeCore hybrid Composite Fencing
LuxeCore Premium PVC Composite Fencing Mixed with Aluminum Posts & Rails: LuxeCore™ composite fencing is composed of a cellular PVC core encased in ASA (acrylic-styrene–acrylonitrile), a highly weather–resistant resin that provides more strength and resilience than most other resins. LuxeCore is the best synthetic fencing material on the market and is competitively priced. The luxury finish, color and texture sets this composite fence system apart from most traditional fencing solutions. The product is wood-free, but gives a natural wood look that resists fading, staining and scratching with a 20–year structural guarantee. LuxeCore composite fence boards are offered in tongue & groove profile for privacy and slat-style for semi-privacy – available in four color choices.
RICHMONDThe Richmond is designed to give your fence an eye-catching design. The extended pickets with spear-shaped ends offer security and aesthetics. The Richmond will give any home/business an established look.Rackable steel fence is easy adjustable to the sloped terrain, multi-layer powder coating for exceptional anti-corrosion protection & weather resistant reliability. Available Size Option4'/ 46" Panel Height5'/ 58" Panel Height6'/ 70" Panel HeightPost Length108" Post for 6' Fence96" Post for 4/5' FencePost Dimensions2” posts2 1/2” posts





