Aspen Series
| FEATURES | TECHNICAL |
| Top Rail | 2"X3.5" Ribbed Rail |
| Caps | Flat Cap External |
| Mid Rail | 2" x 6" Ribbed Pocket Rail |
| Bottom Rail | 2" x6 " Ribbed Pocket + Insert |
| Posts | 5" x 5" White Post 0.150 Wall |
| Pickets | 7/8"x 6" Pickets Main Body + 1.5" x1.5" Spindles |
| Panel Width | 8 Feet Long (93.5") |
| Brand | National Vinyl Products |
| Colours | White Only |
| Starting @ $ | $239.60 Per Panel Kit / Supplied |
| DIY Supplied Pricing is $42.95/FT Sold in Sections Order Using SKU#0420ASPEN00PNL53-20DFS | |
| Installation Cost $10.00/FT Volume Discounts Apply | |
| ** Panel Kits Included The Following ** | |
| 1- Huron Section & 1 Fairmont Top Section 1- Post Kit | |
| POST KIT: 4 Tall, 5 Tall, 6 Tall (Includes: 1-White Post, 1-Cap, 1-Pipe, 2-Collars) | |
| Supplied $65.00 | Installed $75.00 |
| Order Using SKU#0420WHITE12PK44-20DFS | |
| Gate Kit Max of 48" Wide ** Add $40 Per FT over 4 FT ** (Includes: 2-Sides,2-Rails, 2-UC, 2-Caps, 4 Panels, 1-Hardware Kit, 1-Post Kit) | |
| Supplied $325.00 | Installed $425.00 |
| Order Item Using: SKU#0420ASPEN58GK992-20DFS | |
Featured Products
White & Stone Vinyl Fence
Installation & Supply Options call or txt for Quote
Two Tone Fencing will set your Yard Apart, This is a Preminium Grade Fencing Product, Featuring National Vinyl Fencing Products, White 8" Rail Frame the Best in Industry, and Slate Grey Panels, WOW! Let's Do This, Your Yard will Thank you
Installation & Supply Options call or txt for Quote
Two Tone Fencing will set your Yard Apart, This is a Preminium Grade Fencing Product, Featuring National Vinyl Fencing Products, White 8" Rail Frame the Best in Industry, and Slate Grey Panels, WOW! Let's Do This, Your Yard will Thank you
Arrowwood Accent Top Series *Black*
Install & Supply Options ** Special Order Only **
LATTICE TOP FENCE SPECIFICATIONSStyle: Lattice Top PrivacyFence Color: BLACKFence Height: 4′. 5′ & 6′Post Cap Style: Customer ChoicePicket Size: 5/8″ x11 3/8″ Tongue & GroveRails: 2″ x 6″ Deco 71.5″ (Ribbed)Aluminum Reinforcement Rails: Top and Bottom Rails
Install & Supply Options ** Special Order Only **
LATTICE TOP FENCE SPECIFICATIONSStyle: Lattice Top PrivacyFence Color: BLACKFence Height: 4′. 5′ & 6′Post Cap Style: Customer ChoicePicket Size: 5/8″ x11 3/8″ Tongue & GroveRails: 2″ x 6″ Deco 71.5″ (Ribbed)Aluminum Reinforcement Rails: Top and Bottom Rails





